Denna webbplats använder cookies. Vi använder egna cookies och cookies från tredje part för bästa upplevelse, optimering av innehållet och allmän statistik. Genom att klicka på ‘Acceptera alla’ accepterar du att cookies används på detta sätt. Läs mer.

 
bakg

  SILVER OCH METALL / Silver & nysilver / Bestickuppsättning 11755594



*

nr 1175 5594


Bestickuppsättning

nysilver, Vasamodellen


Utrop:

1.000 kr

Såld:

700 kr

Sista tid för bud online:

måndag 16 april 2018
kl 19:23:43


  • Budhistorik
Tid Kund Bud
12/4 17:09:59 1      400 kr
16/4 12:34:41 2      350 kr
16/4 12:34:41 1      400 kr (Budbetjänt)
16/4 13:09:44 2      600 kr
16/4 14:05:39 3      Vinnande bud


Läs om budbetjänten
  • Läs mer...
Nysilver
Legering av koppar, mässing och nickel. Nysilver stämplas vanligtvis med bokstäverna ALP eller NS. Nysilver kan även vara ett begrepp för när tex bestick är pläterade med silver i ytan och har billigare metaller i stommen.
bakg

  • Andra sökte även efter
Liknande föremål: besticksuppsättning bestickuppsättning matbestick nysilver pläter silver vasamodellen ädelmetall
  • 7062 Bestick
    Global, Japan, 43 delar, kromstål
    Aktuellt bud: 3.600 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:30
  • 7126 Gafflar
    Sex st. Silver, "Franska Liljan", 1810-tal, Erik A..//
    Aktuellt bud: 7.000 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 19:59
  • 7198 SockerskÃ¥l
    silver. Längd: 22 cm, höjd: 16 cm, vikt: 510 gr ca
    Aktuellt bud: 8.400 kr

    Auktionen avslutas
    idag
    19 jan kl 20:11




Ladda ner broschyr